Ovčákův rok březen
Porody a první péče o jehňata
Ke konci březosti se u ovcí objevují příznaky, které ohlašují blížící se porod. Při něm se mohou vyskytnout komplikace. Proto je nutné v období porodů ovce častěji a pečlivěji pozorovat a v případě nutnosti zasáhnout. O ovce po porodu a o narozená jehňata je nutné se dobře starat.
Signalizace porodu
Několik dnů před porodem si možná všimneme, že velké břicho ovce viditelně klesne. Uvolní se kořen ocasu a vytvoří se podél něj znatelné rýhy. Uchopíme li kořen ocasu a pohybujeme li jím ze strany na stranu, neklade odpor, porod může nastat do 24 hodin. Druhým viditelným příznakem je zvětšené vemeno se struky vybočenými do strany. Na pohmat je vemeno tvrdší a jak se prokrvuje, nabývá růžovější až červené barvy. Působením ovariálních hormonů estrogenů a relaxinu se zvětšuje, prodlužuje a prokrvuje také vulva. Kůže stydkých pysků se stává hladkou a řasy na nich se vyrovnávají. Některé bahnice i několik dnů před porodem začínají vyměšovat mlezivo (zpravidla však až při porodu nebo těsně po něm).
Blížící se porod však nejlépe signalizuje chování budoucí matky. Je neklidná, občas pobekává a zdržuje se někde v koutku.
Příprava na možné komplikace
Jakmile zjistíme, že se některá ovce připravuje k porodu, viditelně ji označíme, případně ji umístíme do oddělené části ovčína, která je v blízkosti choulů. Oddělení od ostatních ovcí a blízká přítomnost ovcí s jehňaty v choulech působí na ovce příznivě. Pak se podíváme do poznámek, abychom zjistili, zda u dané ovce máme očekávat při porodu nějaké komplikace. Průběh porodu se totiž v následujících letech obvykle opakuje. Poznámky k průběhu porodů si zaznamenáváme již několik let. U prvniček a ovcí, které již nějaké komplikace při porodu měly v dřívějších letech, lze očekávat nutnost asistence ošetřovatele nebo dokonce veterináře.
Otevírací fáze
Porod vyvolává několik faktorů najednou. Zvýšená produkce estrogenů vede k zastavení růstu dělohy a zvýšení senzibility děložního svalstva. Zvětšující se plod a s tím spojený zvýšený tlak v děloze provokují sekreci oxytocinu, který se pak významně podílí na motorice děložní svaloviny.
Nejprve pozorujeme, že se rozpouští hlenová zátka děložního krčku a odchází ve formě hustého, téměř bezbarvého vazkého hlenu. Pak se objeví mezi stydkými pysky „balónek“ naplněný tmavou tekutinou. Je to vlastně plodový vak, který je téměř nezřetelnými kontrakcemi dělohy vtlačován do děložního krčku. Ovce může nosit tento balónek, který jí visí z vulvy, i několik hodin. Pak vak praskne. V době, kdy ovce nosí balónek, se většinou barva vemene, struků a vulvy mění na tmavě rudou až fialovou. Každá ovce se při otevírací fázi chová jinak. Většinou nežere nebo jen sporadicky okusuje seno nebo slámu bez většího zájmu, různě mění polohy, lehá si a pak zase vstává, hrbí se, hrabe přední nohou, křečovitě natahuje nohy, pobekává nebo vzdychá, ohlíží se dozadu, líže se, často močí nebo kálí, zdvihá hlavu a roztahuje chřípí. Stahy, které již bývají většinou zřetelné, mívají stále kratší a kratší interval. Těch projevů je mnoho. Individuální zvláštnosti často závisí mimo jiné na věku a na plemeni.
Vypuzovací fáze
Prasknutím balónku porod začal. Nejdříve praskne vak allantoidní, po něm vak amniový. Odtékající plodové vody svlažují porodní cesty a usnadňují vypuzení plodu. V tu dobu se již zvětší porodní bolesti a porodní stahy natolik, že jsou pozorovatelné. Většinou se nejdříve objeví dvě přední nožičky, po nich hlavička a pak „vyjede“ celé tělíčko. Vypuzovací fáze může trvat i několik hodin. Koukají li nožičky a hlavička s vypláznutým nafialověným jazykem, ještě zdaleka to nemusí znamenat, že je jehně udušené. Je to však signál k tomu, abychom ovci porod ulehčili a s jeho vypuzením jí pomohli.
Odchod plodových obalů
Po porodu jehněte se bahnice uklidní a začne se o něj starat, děložní stahy se zmírní a vypudí se lůžko. Z veterinárního hlediska se doporučuje sebrat ho a dát do asanačního boxu. Někdy ho však ovce sežere. To ale nevadí. Je v něm spousta výživných látek. Pokud lůžko neodejde z těla do 10 hodin, měli bychom vyhledat odbornou pomoc. Zadržení lůžka může být způsobeno vyčerpáním při porodu nebo hormonální poruchou. Zadržení lůžka nebo jeho části může způsobit poporodní komplikace, které jsou charakteristické zvýšením teploty a tepu bahnice, ztráty zájmu o jehně a snížení sekrece mléka. Většinou pomohou antibiotika.
Puerperium
Po vypuzení lůžka dochází k odtoku očistek (tmavé tekutiny) a uzavírání děložního krčku, což trvá někdy i 4 dny. Přechod pohlavních orgánů a celého organizmu ovce do normálního stavu trvá 4 až 6 týdnů. V období puerperia je ovce velmi náchylná různým bakteriálním a virovým onemocněním, zvláště je li porodem hodně oslabená nebo se jí při porodu poškodily sliznice v porodních cestách. Proto pečlivě dbáme na hygienu prostředí, nevystavujeme ovce průvanu a stresům, hodně podestýláme kvalitní slámou. Klademe velký důraz na správnou výživu kvalitními krmivy.
Komplikace při porodu
Do porodu by se zasahovat nemělo. Občas ale při něm nastanou komplikace, plod je příliš velký, děložní stahy malé nebo má plod neobvyklou polohu. Zadní polohu většinou nepoznáme podle paznehtů, ale podle typického tvaru hleznových kloubů, případně ocásku. Při zadní poloze je porod obtížnější, ale většinou samovolný. Někdy stačí pomáhat jen tahem za končetiny a ocásek. Ovšem rychle. Pokud dojde k přetržení pupečního provazce, mohlo by dojít k zadušení jehněte. Musíme li při porodu do ovce sahat, je třeba to dělat s dobře umytýma a opláchnutýma rukama bez nehtů nebo musíme mít navléknuté aseptické rukavice. Při špatné poloze plod narovnáme, a to tak, že ho nejprve zasrčíme dovnitř až za vstup pánevního otvoru a tam ho upravíme do správné polohy. Za nožky plod taháme jen při kontrakcích, a to šikmo k vemeni. Při tom odhrnujeme vulvu. Postupujeme pomalu, protože k uvolňování dochází postupně. Při velmi silném tahu nebo uvolňování vulvy by mohlo dojít k poškození vulvy nebo jehněte. Jakmile se hlavička dostane z porodních cest, dopřejeme bahnici chvilku oddechu. Jehněti nejprve odstraníme z nozder a z tlamičky hlen a hlavičku vytřeme připravenou osuškou. Při následující kontrakci většinou jehně volně vytáhneme. Někdy je nutné použít takové pomůcky jako porodní provázky, smyčku (nastrčí se na hlavu jehněte za uši) nebo háček (zahákne se v očním koutku). Tyto úkony je dobré se předem naučit na maketách. K velmi komplikovaným porodům, k císařskému řezu či výhřezu pochvy voláme veterináře.
První péče o jehňata
Ihned po porodu předložíme jehně matce k olízání. Matka tím jehně nejen osuší, ale i promasíruje, tím prokrví povch jeho těla. Lízáním bříška a konečníku podporuje jeho vyměšování. Chybou je, osušíme li jehně hned po porodu my. Matka při lízání a polykání hlenu nasává pach jehněte a nachází k němu užší vztah. O to více pak pro něj chrání mléko před ostatními jehňaty. Musíme li jehně osušit, protože se ovce k tomu nemá, použijeme čistou slámu.
Pupeční provazec se přetrhne většinou samovolně, pokud ne, musí se přestřihnout nůžkami asi 10 cm od pupku. Vytlačíme z něj krev a pokud krvácí, podvážeme ho nití. Pak se pahýl postříká dezinfekcí. Postříkat můžeme i vulvu matky. Jehněte označíme jeho pořadovým číslem, aby později nedošlo k záměně jehňat. Po porodu matce odstříkneme z každého struku trochu mleziva do připravené nádobky. Je to důležité. Odstraníme tak choroboplodné zárodky z ústí mléčné žlázy a přesvědčíme se o průchodnosti struků. Ovci spolu s jehnětem umístíme do samostatného choulu, dáme jim tam vodu do malého kbelíčku (aby se jehně neutopilo) a pak pozorujeme, zda se jehně zhruba do jedné hodiny po porodu od matky napije. Pokud ne, pomůžeme mu nebo odstříkneme matce mlezivo a jehně s ním napojíme. Je to velmi důležité, mimo jiné proto, že v mlezivu s každou hodinou klesá množství imunoglobulínů chránících jehně před infekcí. Drží li jehně tlamičkou struk, ještě to neznamená, že saje. To poznáme podle toho, že vrtí ocáskem, ducá do vemene hlavičkou a mlaská.
Umělá výživa
Pokud matka jehně odmítá, přiložíme ho k jiné matce. Pokud i ta ho odmítne, nezbývá než ho kojit z láhve pomocí dudlíku. Dle našich zkušeností, nejlepší jsou kojenecké, koupené v lékárně. Mlezivo ničím nenahradíte, to je třeba oddojovat. Mléko je možné připravit ze sušeného ovčího. Nikdy nepoužívejte mléko kravské, to má úplně jiné složení. „Ovčí“ mléko lze z jednoho litru kravského připravit přidáním jednoho žloutku, dvou malých lžiček rybího oleje a jedné lžičky glukózy.
Neocenitelné zkušenosti
O porodech a péči o jehňata by se toho mohlo napsat mnohem, mnohem více. I zkušený chovatel a porodník bývá někdy překvapen projevem blížícího se porodu i jeho průběhem. Žádná zkušenost není k zahození.
Závěr
Seriál Ovčákův rok jsem začal psát před dvanácti měsíci. Postupně jsem se snažil seznámit čtenáře s tím, co děláme nebo co si myslím, že by se v průběhu roku mělo dělat v chovu uplatňujícím oplůtkový systém pastvy se zimním bahněním ovcí masného typu v ovčíně. Sám jsem si při tom utřídil myšlenky. Ostatním jsem snad pomohl sestavit si standard pracovních postupů v ovčíně a na pastvinách v jednotlivých měsících roku.
Ing. Radko Loučka, Csc.
Šlechtitelský chov plemene Texel
Chovatelské centrum Fitmin
Dibaq a.s.
Helvíkovice 90
564 01 Žamberk
tel.: +420 777 552 240
email: salomoun@dibaq.cz
www: www.texel.cz