Měsíc říjen už svým názvem předznamenává ideální dobu k připouštění, říje by u většiny ovcí měla být v tu dobu optimální. V období připouštění (a vlastně již 14 dnů před jeho zahájením) by se měl zajistit ovcím maximální klid. Nedoporučuje se dělat ve stádě jakékoliv zásahy, jako odčervování, vakcinace, stříž a podobně. Na farmu se nepřesunují žádná nová zvířata a pokud ano, tak se nezařazují do základního stáda. Stejně jako v období před připouštěním je třeba podávat ovcím v dostatečném množství šťavnaté krmivo vysoké kvality, doplněné minerálními látkami. Tyto zásady dávají předpoklad vyššího zabřeznutí ovcí a vyšší ochrany stáda před zavlečením stájových nákaz, které souvisejí s reprodukčními orgány, zejména chlamydiózy a toxoplasmózy.
Tvorba spermatu beranů trvá 6 až 8 týdnů. Z tohoto důvodu je nezbytné ukončit veškerou přípravu beranů na připouštění (odčervení, očkování, stříž vlny, doplnění vitamínů a minerálií) před touto dobou. U beranů se doporučuje před vlastním připouštěním udělat důkladnou prohlídku jejich zdravotního stavu se zaměřením na penis. U varlat se kontroluje jejich velikost a symetrie, ne každý beran má dobře vyvinuté a zdravé pohlavní orgány. Pokud se u některého berana v posledních 8 týdnech před připouštěním vyskytla porucha zdravotního stavu, která vedla ke zvýšení teploty, bude lepší (samozřejmě pokud je to možné) berana v plemenitbě nevyužívat — schopnost jeho spermatu oplodnit vajíčko bývá snížena nebo úplně porušena. Tento stav bývá ve většině případů přechodný, beran se může použít příští rok nebo „jen“ na tzv. doskok ke konci připouštěcího období.
K plemenitbě se doporučuje používat pouze berany s vysokou plemennou hodnotou, nejlépe tzv. zlepšovatele. Údaje o průběžné celkové plemenné hodnotě (během života se mění v závislosti na kvalitě potomstva) lze získat na Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR nebo na webových stránkách (www.schok.cz).
Někteří chovatelé kalkulují s tím, že berani produkují feromony, které spouští sexuální aktivitu bahnic a před připouštěním umístí berana do blízkosti bahnic. Bahnice, které přijdou do kontaktu s feromony berana, se začnou říjet krátce po této stimulaci. Ovce, u kterých již v tuto dobu pravidelně probíhá 17-ti denní pohlavní cyklus, nebudou přítomností berana ovlivněny, ale u všech ovcí, u kterých se dosud cyklus nerozeběhl, se tímto zákrokem spustí. Cílem zásahu není tedy připuštění, ale jen stimulace ovcí. Kontakt ovcí s feromony způsobí během dvou až tří dnů první, zpravidla tichou, říji ovcí. Již cyklující ovce přijdou do říje později, každopádně však kontakt s feromony upraví jejich pohlavní cyklus na 17 dnů.
V praxi to vypadá tak, že chovatel zhruba dva týdny před zahájením připouštěcího období, umístí berana v těsném sousedství s bahnicemi, ale nedovolí mu je nakrýt. My to děláme tak, že toto seznámení ovcí s beranem spojíme s odčervením, při kterém přerušíme pastvu a naženeme ovce na několik dnů do ovčína, kde současně držíme i berany (samozřejmě odděleně od ovcí). Po čtyřech dnech ovce pustíme na žírnou pastvinu (zahájíme flushing), pak vyvezeme z ovčína hnůj.
Pokud jsou ovce i berani dobře připraveni (viz článek v minulém čísle Našeho chovu), měla by říje probíhat intenzivně, říjový cyklus u ovcí by měl být zhruba 17 dnů a pokud nedojde k oplození, měl by se pravidelně opakovat. Připouštění zahajujeme ke konci září nebo na začátku října, a to podle toho v jaké fázi se nachází měsíc. Říje bývá dle naších zkušeností pohybem měsíce na obloze často pozitivně ovlivněna. Je-li měsíc v úplňku, berani častěji skáčou a oplození ovcí bývá úspěšnější než v jiném období. V tu dobu už musí být beran několik dnů ve stádě.
Počet bahnic ve skupině (a samozřejmě i počet beranů) je třeba přizpůsobit nejen stáří berana a jeho libidu, ale i utváření terénu, velikosti pastviny a kvalitě pastvy. Ve velkém areálu se ovce rozptylují ve velkém prostoru, který berani nemohou obsáhnout. Za ovcemi se pak mnoho nachodí a zbytečně se vysilují. Týká se to zejména masných plemen ovcí. Obdobné je to v areálu, který je příliš svažitý, velmi členitý, nebo na pastvině, kde je málo kvalitní pastvy. Podobně velký počet míst, kde se ovce kumulují - napajedla, lizy, stíniště, způsobí, že beran běhá od jedné skupiny ke druhé a vysílí se. Může dojít i k tomu, že ke konci připouštěcího období doslova padne vyčerpáním a již se nezvedne. Pomůže jen rychlá pomoc veterináře v podobě posilňující injekce a infuze a okamžitá izolace od ovcí. Samozřejmě ne každý beran takto dopadne, někteří jsou však pachem říjících ovcí natolik omámeni, že ani nežerou. Je pak jen otázkou času, kdy k jejich vysílení dojde. Vyplatí se denní, nebo alespoň občasná kontrola plemeníků, a to nejen jestli žerou a skáčou, ale také zda nemají poškozený nebo zanícený penis, případně, pokud se používá značkovací postroj, zda je dostattečně naplněn barvou.
Ve větších stádech se mohou při připouštění současně s dospělými berany použít i mladí plemenní beránci, především z pohledu testace jejich vlastní užitkovosti. Jejich množství ve stádě nemá přesáhnout poměr 1 beránek na 2 dospělé berany. Plemenní beránci se využívají k páření pouze během jednoho říjového cyklu, pak se z připouštěného stáda odstraní, protože jsou pohlavně velmi aktivní a zpravidla jsou po této době úplně fyzicky vyčerpaní.
Jestliže je nutné znát otce jehňat (tato podmínka je nezbytná v chovech kontroly užitkovosti), nesmí být ve skupině více než jeden plemeník, jde o tzv. připouštění „harémové“. Tento způsob připouštění je u nás využíván nejčastěji. Ve skupině zůstává plemeník většinou po dobu dvou říjových cyklů. Protože se mu nemusí podařit připustit všechny bahnice, někdy se po ukončení hlavní části připouštěcí sezóny používá ještě tzv. doskok, kdy se plemeník oddělí od stáda a vpustí se tam jiný, raději výrazně odlišný. Mezi eventuálním přidělením dalšího plemeníka, musí být minimálně desetidenní pauza, aby se podle termínu narození jehňat dalo otcovství určit. Jehňata od takto zapuštěných matek jsou však většinou určena na výkrm. U těchto způsobů připouštění se na jednoho mladého berana (do 2 let) počítá s 20-30 ovcemi, u staršího s 30-50 ovcemi.
Při volném připouštění, tzv. „na divoko“, nelze určit původ jehňat po otci. Po dvou letech se musí beran, který takto u stáda působí, vyměnit. Mladý beran stačí na 15-20 ovcí, starší až na 30.
V některých chovech se připouští „z ruky“ (pokud vím, tak u nás tento systém využívají jen v chovu Opatov). Při tomto způsobu se pustí ráno a večer do stáda zhruba na jednu hodinu prubíř se značkovacím postrojem. Označí říjící ovce, které se pak „z ruky“ kryjí přiděleným plemeníkem. Vlastní krytí trvá krátce, ejakulace se pozná podle typického „dorazu“. Jeden prubíř stačí na 100 ovcí, mladý beran může denně krýt 2-3 ovce, dospělý 5-6 ovcí. Krytí je vhodné po 8-12 hodinách opakovat.
V menších užitkových chovech se většinou připouští „skupinově“ (více plemeníků v jedné skupině). Procento zapuštěných bahnic bývá vysoké, protože plemeníci nejlépe dovedou posoudit, kdy jsou samice ve správné fázi říje. Navíc mezi nimi panuje konkurenční boj, často i boj skutečný – berani se rozběhnou proti sobě a vrazí do sebe temenem hlavy. Občas se stane, že některý je po tom nárazu malátný nebo dokonce na chvíli ztratí vědomí. Je-li ve stádě zároveň mladý a starší beran, může se stát, že více bahnic nakryje ten mladší, aktivnější. Tím se ale také více vyčerpá a mohlo by se stát, že ztratí kvalitu spermatu nebo dokonce oplozovací schopnosti.
Ovce lze též inseminovat, a to buď čerstvým nebo dlouhodobě uchovávaným, zmraženým spermatem.
Při plánování počtu ovcí přidělených k jednomu beranu je také dobré brát v úvahu to, aby jeden neměl ovcí až příliš mnoho a druhý málo.
Bahnice a ročky se většinou zařazují do stejné skupiny. Jehnice, pokud to z organizačních důvodů jde, bývají zapouštěny zvlášť. Měly by, ve srovnání s dospělými bahnicemi, mít menší areál nebo přidělený větší počet beranů. Jehničky se často přidávají k ovcím po proběhnutí prvního nebo druhého říjového cyklu. To, že jsou zhruba o 3 nebo dokonce o 6 týdnů starší, může hrát velkou roli.
Někteří chovatelé zapouští, a pak také bahní, ve dvou turnusech. Po tom prvním udělají ovcím 14 denní přestávku, vymění berany a v zapouštění pokračují. Jiní chovatelé aplikují více systémů najednou. Čistokrevné ročky a bahnice splňující selekční kritéria v kontrole užitkovosti zařazují do prvního turnusu a uplatňují u nich harémové připařování. Současně ale na jiném pozemku u ovcí, které tato kritéria nesplňují nebo u ovcí mimo kontrolu užitkovosti, využívají užitkové křížení, kde mohou mít ve stádě i více beranů.
Během prvního říjového cyklu se většinou nechá nakrýt většina ovcí. V tu dobu není třeba beranům dávat značkovač, dokonce se to nedoporučuje. V době velmi intenzivního připouštění by mohl způsobit bolestivé otlaky hrudní kosti. Značkovač je dobré beranům nasadit zhruba čtrnáctý den od zahájení připouštěcího období. Ponechá se jim zhruba jeden říjový cyklus (3 týdny) a pak se vymění jeho barevná náplň.
V okamžiku puštění berana do stáda přestaneme s příkrmem beranů koncentrátem, protože čekání beranů na příkrm může působit při připouštění stáda rušivě. V každém případě je však třeba beranům a ovcím zajistit dostatek kvalitních objemných krmiv, minerálních látek nejlépe ve formě lizu a čerstvé vody.
Připouštět lze venku i v ovčíně. V ovčíně je to jednodušší a můžete mít nad připouštěním větší kontrolu. Venkovní prostředí a výborná výživa však může dělat divy.
Kromě radostí a starostí s připouštěním čekají ovčáka nebo jeho zootechnika i povinnosti. Je třeba odevzdat na svaz chovatelů žádosti o dotace týkající se kontroly užitkovosti a držení beranů, ale také žádosti na zemědělskou agenturu o dotaci na pojištění, případně žádost o dotaci na poradenství.
Trhy beranů ztratily na intenzitě, přesto je jich ještě několik naplánováno
Dodatek: Článek je součástí seriálu nazvaného Ovčákův rok. Jsou v něm shrnuty poznatky a zkušenosti ze šlechtitelského chovu ovcí plemene texel z podhůří Orlických hor, kde se uplatňuje oplůtkový systém pastvy a zimní bahnění. Tento systém je využíván u většiny chovatelů ovcí v naší republice. Informace však lze využít i pro jiné chovy a systémy. Nejasnosti a dotazy autor článku rád vysvětlí nebo zodpoví.
Ing. Radko Loučka, CSc.
Šlechtitelský chov plemene Texel
Chovatelské centrum Fitmin
Dibaq a.s.
Helvíkovice 90
564 01 Žamberk
tel.: +420 777 552 240
email: salomoun@dibaq.cz
www: www.texel.cz