ZÁŘÍ – Krmný šok před zapouštěním
V září je v chovech uplatňujicích zimní bahnění čas na zahájení příprav na zapouštění, a to stimulací říje a navozením dobré pohody zvířat. Bahnice a jehnice jsou na pastvinách, zatím odděleně od beranů a beránků. Právě v tomto období se ale rozhoduje o jejich budoucím využití. Sestavuje se plán zapouštění, jednotlivým beranům se „na papíře“ přidělují vhodné ovce. Již se také naplno rozjíždí sezóna nákupních trhů a výstav.
Stimulace říje technikou krmení
Na začátku září, aby se bahnice dobře zasušily, by měly být jehničky od bahnic odstavené. Krmení bahnic na „chudé“ (tzv. obětované) pastvině tomu napomáhá.
Zhruba 3 týdny před zapouštěním je výhodné bahnicím podstatně zvýšit energii v krmné dávce. Dosahuje se toho především zvýšeným množstvím a vyšší kvalitou nabízené pastevní píce. Cílem takové technologie krmení, která se nazývá flushing, je zvýšení plodnosti ovcí. Je prokázáno, že za určitých podmínek lze prostřednictvím šokového (nárazového) zlepšení výživy ovcí vyprovokovat navození intenzivnějších reprodukčních funkcí, vyprodukovat vyšší počet ovulovaných vajíček, zvýšit počet oplozených vajíček, zvýšit počet oplozených vajíček hned při prvním cyklu říje a snížit embryonální úmrtnost. Lze tak docílit výrazně lepších výsledků zabřezávání a v konečném důsledku zvýšit počet narozených jehňat.
První podmínkou úspěchu flushingu je kondice zvířat. Podle systému hodnocení bodového skóre BCS (Body Condition Scoring - viz článek v minulém čísle Našeho chovu) by měly mít ovce před zahájením flushingu v průměru body mezi 2,5 a 3,5, ideálně 3. Pokud budou mít ovce kondici podle bodového skóre nižší než 2,5 bodu nebo vyšší než 3,5 bodu, flushing bude jen málo účinný. Lepší odezva flushingu bývá u dospělých bahnic než u jehnic. Je-li hodnota BCS měsíc před zapouštěním 3,5 bodu a vyšší, flushing není nezbytně nutné uplatňovat, bývá málo účinný. Nízká účinnost flushingu byla pozorována i u stád s velmi nevyrovnanou kondicí jednotlivých zvířat.
Druhou podmínkou je, že zlepšení výživy musí být opravdu výrazné, dotace energie se může zvýšit až o 40 % nad záchovnou potřebu. Je třeba zvířata přehnat z chudé pastviny na pastvinu bohatou na šťavnatou píci (na tzv. žírnou pastvinu), případně přikrmovat jinými šťavnatými či jadrnými krmivy. V případě nedostatku krmiva lze na pastvině přikrmovat i senáží nebo senem v balících. Ověřená je i stimulace přídavkem melasy. Tu lze aplikovat jak v tekuté formě (je na to potřeba vyrobit speciální zařízení, kde ovce slízává melasu z otáčejícího se válce, který je ze dvou třetin ponořen v melase), tak ve formě pevné (používá se třtinová dosušovaná melasa, která bývá obohacena o minerální látky a vitamíny). S úspěchem jsme vyzkoušeli i pastvu na krmném šťovíku. Solný liz je třeba nahradit lizem minerálním, případně přidávat minerálie a vitamíny do jádra.
Při bodovém skóre 3 by měl být přídavek jadrných krmiv zhruba na úrovni 0,25 kg na kus a den. Při nižším bodovém skóre je třeba příjem energie (NEV) zvýšit, a to zhruba na 0,4-0,5 kg, při bodovém skóre 3,5 by neměl být přídavek jádra vyšší než 0,1 kg na kus a den. Z celkového množství jadrného krmiva by měla být alespoň polovina z mačkaného ovsa.
Obdobně beranům, u nichž je ideální kondice při zahájení flushingu o půl až jeden bod vyšší (3,5 – 4 body), se přidává jadrná směs (0,5 až 1 kg na kus a den). Bývá však jiného složení, v každém případě obsahuje více ovsa. Na přídavek jadrného krmiva, pokud ho nedostával, by se měl beran zvykat alespoň 2 týdny před zahájením flushingu postupným zvyšováním dávky.
Třetí podmínkou je podstatně důkladnější denní kontrola ovcí ve stádě, zvláště několik prvních dnů po zahájení flushingu. S přechodem na lepší pastevní porost a na vyšší dávky jadrných krmiv nebo melasy je spojeno podstatně vyšší nebezpečí výskytu metabolických poruch zvířat.
Hrozí především nadmutí po pastvě na porostech s malým množstvím vlákniny nebo na mokrých, orosených nebo namrzlých jetelovinách. Nadmutí vzniká v důsledku nadměrného nahromadění plynů v předžaludcích v průběhu trávení krmiva, které lehce a rychle podléhá kvašení. Plyny je nutné co nejrychleji z předžaludků odstranit.
V důsledku příliš vysokého příjmu jadrné krmné směsi, melasy nebo zralého ovoce často vzniká akutní bachorová acidóza. Bachorová tekutina pak není zelenohnědá, ale šedobílá. Pomůže nálev, který neutralizuje obsah bachoru.
Potíže mohou nastat i při nadměrném příjmu některých krmiv. Například ve vojtěšce, jeteli a některých travách se mohou vyskytovat ve vyšší míře fytoestrogeny, které mohou narušit ovulaci, ztížit pohyb vajíček ve vejcovodu, vyvolat nepravou říji, nepravou březost nebo degenerativní změny pohlavního ústrojí, tedy úplný opak než flushing.
Flushing lze uplatnit i s využitím pastvy na listových růžicích krmného šťovíku (kdo ho pěstuje). Náhlé zvýšení přívodu kyseliny šťavelové a šťavelanů však může vyvolat u ovcí úhyn. Na to, aby se ovci v bachoru upravila mikroflóra a eliminovaly negativní účinky příjmu nadměrného množství šťavelanů, potřebuje ovce alespoň 7 dnů postupného navykání na tento druh krmiva. Ke krmivům, která obsahují kyselinu šťavelovou ve větším množství, je potřeba přidávat vápník.
Nemělo by se pást na plochách vydatně hnojených dusíkem. Je nezbytné se vyhýbat krmivům bohatým na dusičnany.
Stimulace říje čichovým vjemem
Praxe mnoha chovatelů ovcí na celém světě potvrdila, že přítomnost berana na pastvině nebo v její blízkosti může podporovat projevy říje a touhu ovcí k páření.
Chovatelé malého počtu ovcí a chovatelé, kterým nezáleží jak dlouhé bude období bahnění u jejich ovcí, zařazují berana do stáda již za šest týdnů po porodu bahnic. V tom případě je ale dobré na začátku období říje ze stáda vyčlenit jehnice. U těch je s pářením, z hlediska fyziologického, lépe trochu počkat než pohlavně a tělesně více vyspějí. Ty slabší jehnice je někdy lépe „nechat stát“ (nezapouštět) až do příští sezóny.
Ostatní chovatelé by nejraději, v neposlední řadě z organizačních důvodů, zkrátili období bahnění na minimum. Toho lze docílit i tím, že zhruba po dobu jednoho pohlavního cyklu provokujeme u ovcí pohlavní aktivitu čichovým vjemem samce, který je ale nemůže v tu dobu oplodnit. Stačí, když dva až tři týdny před začátkem zapouštění (během flushingu) dáme berana do ohrádky v blízkosti pasoucích se ovcí. Berana lze umístit i přímo mezi ovce, pokud mu však dobře upevníme zástěrku, která se dává prubířům. Ovšem s tím rizikem, že si ji strhne a pak některé ovce oplodní.
Říji ovcí lze stimulovat i přítomností kozla. Ten po ovcích skáče, ale ty zůstanou jalové. V době připouštěcí sezóny však nelze mít ve společném oplůtku s ovcemi berana i kozla, berana by odháněl nebo by s ním sváděl líté boje.
Vyšší plodnosti lze dosáhnout i tím, že u ovcí navodíme pocit dobré pohody a omezíme stresy na minimum, a to i v období přípravy na zapouštění, resp. v období flushingu. Začneme s tím tedy co nejdříve.
Kontroluje se trus. Pokud jsou ovce začervené, odčervíme je klasickým způsobem. Po aplikaci vhodného přípravku je necháme v uzavřeném prostoru zhruba 4 dny a pak z něj odstraníme vzniklý hnůj a vydezinfikujeme jej, případně zajistíme, aby v tomto prostoru ovce minimálně rok nepobývaly.
Pravděpodobně bude třeba upravit ovcím paznehty. Při té příležitosti je vakcinujeme přípravkem proti nakažlivému kulhání. U nás podáváme Footwax v dávce 1 ml bez ohledu na věk a velikost ovce. Při tom je nutné dávat velký pozor, aby byla vakcína striktně aplikována pod kůže, jinak se dělají nepříjemné abcesy.
Pokud mají bahnice na zádi a na ocase dlouhou vlnu nebo vlnu s kaštany, ostříháme ji. Beranům se může ostříhat vlna kolem šourku.
Čistá a čerstvá voda by měla být stále k dispozici, to platí i pro solný a minerální liz.
Pokud před zahájením zapouštěcí sezóny neměl beran dostatek pohybu, je nutné mu ho umožnit, aby mu zesílily svaly na zadních končetinách.
Brakace bahnic a výběr jehnic na obnovu stáda
Selekce bahnic mateřského stáda, jestliže má mít smysl, vyžaduje poměrně tvrdá a často i bolestná opatření, zvláště u malochovatelů, kteří znají každý kus a našli k němu určitý vztah. Základem pro rozhodování jsou prvotní data provozní evidence, tedy pečlivé záznamy o bahnění (zejména o problémech při porodu), odchovu a kontrole užitkovosti potomků ve sto dnech. Jestliže se tato data vyhodnotí v souvislosti se všemi faktory (například vliv berana, působení stresu, zdravotní problémy, věk, průběh předchozího bahnění, úroveň flushingu, podmínky při zapouštění), vznikne komplexní informace o plodnosti a úrovni mateřském chování jednotlivých bahnic. Obnova základního stáda (resp. selekce bahnic) většinou nepřevýší 30 %.
Při výběru jehnic do mateřského stáda by měly být zařazeny především jehnice z dvojčat, které dosáhly ve 100 dnech živé hmotnosti minimálně stejné jako průměr celého stáda. Existuje však mnoho dalších kritérií, které nakonec zúží výběr natolik, že je nutné z některých kritérií trochu slevit. V poslední době se stále více uplatňuje i hodnocení podle plemenné hodnoty rodičů a vlastní celkové plemenné hodnoty. Výpočty těchto hodnot však často přicházejí pozdě. Chovatel zapojený do kontroly užitkovosti by měl již krátce po kontrole ve sto dnech stáří jehněte rozhodovat, zda ho prodá na chov, na jatečné účely nebo ho ponechá pro obnovu vlastního stáda. Podle toho například rozhoduje jak ho bude krmit nebo kdy ho ostříhá, aby měl v době klasifikace zhruba dvouměsíční vlnu.
Počty selektovaných bahnic a jehnic vybraných k dalšímu chovu se ale vždy musí přizpůsobit počtu beranů a jejich liniím. Nelze připustit, aby jeden beran měl přiděleno více bahnic než je schopen připustit a naopak jiný jich měl málo.
V září se již naplno rozjíždí sezóna nákupních trhů a výstav, jejich oficiální seznam je uveden na www.schok.cz. Chtěl bych upozornit na jednu akci, která zdánlivě nemá s ovcemi nic společného, jedná se o společenskou událost s názvem „Koně v akci“, která proběhne ve dnech 8.-10.9. v Pardubicích. Bude tam k vidění reprezentativní expozice plemen ovcí a koz, včetně možnosti nákupu ovčích produktů.
Doporučuji podívat se také do zahraničí. Velmi zajímavou aukci jsem měl možnost navštívit například v bavorském Ingolstadtu nebo ve vestfálském Ostinghausenu. Na obou těchto akcích bylo zajímavé, že berany často vodily děti chovatelů. Chtěli tím kupujícím naznačit, že jejich beran je krotký „jako beránek“ a zvládne ho v kruhu i malé dítě.
Jestliže chceme jehňata prodávat, je třeba dodržet určitá kritéria. Na aukci, jejíž součástí je klasifikace zvířat, se přiváží jehňata minimálně ve věku 6 měsíců, živá hmotnost beránků by měla být minimálně 45 kg. Zvířata musí být v perfektním zdravotním stavu. Minimálně 2 až 3 týdny před aukcí je třeba jehňatům ošetřit paznehty. Někteří chovatelé upravují vzhled jehňat i tím, že zastřihují nebo čistí vlnu. Pro mytí vlny se používá běžné mazlavé mýdlo. Zastírání nedostatků, například obarvování nepřípustných skvrn, však není dovoleno.
Rozhodující období
V září, i když se na pastvině zdánlivě nic zvláštního neděje, se v chovu ovcí často rozhoduje o hospodářském výsledku celého roku. Tento měsíc se také podávají žádosti o národní dotace na Svaz chovatelů ovcí v ČR.
Dodatek: Článek je součástí seriálu nazvaného Ovčákův rok. Jsou v něm shrnuty poznatky a zkušenosti ze šlechtitelského chovu ovcí plemene texel z podhůří Orlických hor, kde se uplatňuje oplůtkový systém pastvy a zimní bahnění. Tento systém je využíván u většiny chovatelů ovcí v naší republice. Informace však lze využít i pro jiné chovy a systémy, například posunutím termínu. Nejasnosti a dotazy autor článku rád vysvětlí nebo zodpoví.
Ing. Radko Loučka, CSc.
Šlechtitelský chov plemene Texel
Chovatelské centrum Fitmin
Dibaq a.s.
Helvíkovice 90
564 01 Žamberk
tel.: +420 777 552 240
email: salomoun@dibaq.cz
www: www.texel.cz