Vánoční čas svádí k rozjímání a ke štědrosti. Můžeme nyní více přemýšlet i o našich ovečkách. Třeba i o tom, jaký přístup k nim zvolit. Nejen jak o ně pečovat, jak s nimi manipulovat, ale i jak s nimi komunikovat. Dárky ovečkám k vánocům nedáváme nebo jen symbolické. Celé stádo bychom stejně neobdarovali a pokud jde o krmení, je třeba se držet raději při zdi. Kdyby nám ovečky v téhle době moc přibraly, mohly by mít těžší porody.
V našem chovu uplatňujeme systém zimního bahnění, zapouštíme hlavně v říjnu, bahníme v březnu. Na začátku prosince kontrolujeme ultrazvukem zabřeznutí. Náš privátní veterinář je vybaven SONO přístrojem, takže není problém se s ním domluvit na vhodný termín. Úplně stačí, otestuje-li od každého berana jen několik ovcí. Jakmile zjistí, že byl beran plodný, nemusí pokračovat. Když chceme mít jistotu, necháme prohlédnout všechny ovce. Pokud najdeme ovci jalovou, můžeme ji přičlenit jinému beranovi na tzv. doskok nebo ji uměle oplodnit zmraženým semenem. Za tím účelem je však nejprve nutné říji synchronizovat. Pravděpodobnost úspěšného oplození je však při inseminaci ovcí nízká. Je velmi obtížné přesně se strefit do ideálního časového rozpětí doby ovulace. Dojde-li k zabřeznutí, ovce se obahní v květnu.
Někteří chovatelé uplatňují systém zimního bahnění, jiní systém bahnění jarního. Pokud se spolu domluví, mohou výhodně využít potenciálních schopností beranů zapouštět po celé období říje, tedy od září do ledna. Mohou v té době berana vyměnit i koupit. Beran nejprve oplodní ovce na farmě chovatele uplatňujícího systém zimního bahnění a pak bude v této činnosti pokračovat u ovcí chovatele uplatňujícího bahnění jarní. Při dobré organizaci se dá beranovi po přemístění naordinovat i několikatýdenní sexuální půst v karanténě. Chovatel se tak může bránit možnému zavlečení některých nemocí.
Vzpomínám na jednu říkanku, která prosincové počasí a jeho následky dobře vystihuje:
„Není-li prosinec studený, příští rok bývá hubený.
Když v prosinci mrzne, sněží, úrodný rok na to běží.
Je-li prosinec blátivý, celý rok bude deštivý.
Když v prosinci hromy hučí, v příštím roce větry skučí.“
Prosincové počasí se dá leckdy přirovnat k tomu aprílovému. Chvílemi se zdá, že již začala kralovat paní Zima a tak má chovatel nutkání ovce zavřít do ovčína a nikam ven je nepouštět, chvílemi je tak teplo, že se mu nechce nechat je v ovčíně pařit se v tom vlhku a teple.
Ať již jsou lidové pranostiky jakékoliv, vždy je nutné se dobře rozhodnout a svého rozhodnutí držet. Střídání podmínek ovcím nesvědčí. Necháme-li je například venku v dešti potom je zavřeme do ovčína, kde se zapaří a následné pustíme ven do zimy a větru, může se lehce stát, že zvíře nachladne. Pokud se někdo rozhodne, že chce mít ovce otužilé a chovat je venku navzdory počasí, musí je otužovat již od jejich útlého věku.
Ne nadarmo se v jednom přísloví říká: „Jinak v údolí, jinak na horách.“ Co platí pro jednoho chovatele, nemusí platit pro druhého, zvláště hospodaří-li oba ve velmi odlišných podmínkách. Lze předpokládat, že v horské nebo podhorské oblasti, kde v zimě napadne spousta sněhu, hodně prší a fouká, se ovcím, zvláště pak ovcím hodně prošlechtěného plemene, venku bez přístřešku asi moc dařit nebude. Ty je dobré, alespoň po dobu bahnění, ustájit. Jak už bylo naznačeno, obdobné je to s plemeny, plemeno šlechtěné na jeden výrazný znak, například zmasilost, většinou nemá stejnou odolnost proti nepřízni počasí jako místní plemeno s kombinovanou užitkovostí.
Doporučení některých chovatelů celoročně chovat ovce venku s tím, že jim ani neposkytneme přístřešek, kde by se mohly před nepřízní počasí schovat, platí tedy pro oplůtkové systémy chovu s jarním bahněním, s nižší úživností pastvin (resp. s nižším měrným zatížením), pro níže položené podmínky s mírným klimatem, pro plemena ovcí tomuto systému chovu přizpůsobená a v tomto systému vyrostlá.
Tak jak jsme se snažili v období flushingu, tedy zhruba dva týdny před zapouštěním a během něho, krmit ovce co nejvydatněji aby měly pocit hojnosti, tak jim nyní, v prosinci, krmnou dávku, pokud to jde, záměrně snižujeme. To aby netloustly a porody byly bezproblémové. Ale pozor, jde jen o snížení dávky, ne o snížení nároku na kvalitu krmiva. Dá se říci, že právě v období růstu plodu v době březosti velmi záleží na kvalitě krmiva z pohledu obsahu bakterií a mykotoxinů. V senážích špatně konzervovaných se mohou v hojné míře vyskytovat clostridie a listerie, které mívají negativní vliv na průběh porodu a mateřské vlastnosti bahnic. Obdobné projevy mohou způsobit mykotoxiny z plísní, které se někdy vyskytují především ve špatně usušeném a nedostatečně uskladněném seně.
V prosinci lze ve stádě dělat několik veterinárních zákroků. Běžná je vakcinace proti clostridiální enterotoxémií (my používáme přípravek Miloxan). Proti nakažlivému kulhání se vakcinují bahnice, nově zařazené ročky a chovné jehnice (používáme přípravek Footvax). V rámci primovakcinace se jehnicím po 14 dnech vakcinace opakuje. Při té příležitosti by se měly ošetřit paznehty, a to nejen ostříháním přerostlé rohoviny, ale i vyčištěním mezipaznehtní škáry. Může se také naplánovat stříž vlny, i když s tou je možné počkat ještě do ledna.
Klasifikace jehniček
V ČR bývá zvykem, že na trhy se vozí jen beránci, jehnice v kontrole užitkovosti se většinou klasifikují přímo na farmě. Jedním z důvodů může být i to, že jich oproti aukčním beránkům bývá podstatně více. Bylo by je tedy nutné složitě převážet. Nelze zapomenout i na fakt, že by komplikace mohlo způsobit i zajištění jejich karantény po zpětném příchodu do stáda. Beránci se často prodají již na aukci. Když někdo přiveze beránka zpět, zajištění jeho izolace odděleně od ostatních ovcích nemusí být až zase takovým problémem. Při klasifikaci se jehnice váží a posuzuje jejich exteriér. Jejich celkovou plemennou hodnotu pak lze odvodit jednak z posouzení parametrů při klasifikaci, jednak z plemenné hodnoty získané částečně od rodičů a částečně na základě měření ve sto dnech. Celková plemenná hodnota se může během života měnit na základě vlastní užitkovosti.
Březí ovce jsou velmi citlivé na jemné zacházení. Nemělo by se s nimi zbytečně a neodborně manipulovat, především při ošetřování paznehtů a stříži vlny. Je dobré tyto dva úkony spojit. Po ostříhání vlny střihač přenechá ovci ovčákovi a ten, aniž by ovci někam odvedl a pak se ji znovu snažil položit na zadní partie těla, jí paznehty ošetří. Může ji nanejvýš o kousek odtáhnout, aby nepřekážel střihači. Odpadne tak jedno otáčení ovce. Právě tak nebezpečné jako je otáčení ovce, může být také její stresování honěním při odchytávání. Není složité odchytit ji speciální ovčáckou holí s jedním zahnutým koncem pro úchyt za krk a druhým koncem pro úchyt za nohu. Výhodné je ovce pomocí ovčáckého psa zahnat do kouta nebo je tam s pomocí lísy natlačit, a pak je chytat. Honění ovcí z jednoho kouta ovčína do druhého je pro ovce opravdu velmi stresující. Může u nich snadno dojít k obrácení žaludku, k zauzlování střev nebo, manipuluje-li se s ovcí těsně před porodem, k nevhodné poloze plodu.
Po určité době života mezi ovcemi ovčák může zjistit, že ho ovce buď respektují nebo nerespektují, že ho následují nebo od něho utíkají. Je to otázka důvěry. Pokud se k ovcím chováte slušně, nasloucháte jim a mluvíte-li na ně (s nimi), zjistíte, že se při příchodu k nim neplaší, že si nechají přečíst číslo známky na uchu nebo že se dokonce nechají snadno chytit. Ve volném prostoru od vás neutíkají ba naopak sami zvědavě přiběhnou. Vaše reakce si dobře pamatují. Pokud je několikrát podrazíte, například tím, že je někde na delší dobu zavřete a neposkytnete jim dostatek vody a krmení nebo je něčím k smrti vyplašíte, budou si to dlouho pamatovat a nedůvěru k vám budou dávat výrazně najevo. Vztah ovcí k člověku může pozitivně ovlivňovat i používání ovčáckého psa pro manipulaci s nimi. Tím, který je někam honí a tlačí, je totiž pes, ovčák je ten hodný, ten je „chrání“ a v tom smyslu ho také vnímají. A je všeobecné známo, že panuje-li mezi ovčákem a ovcemi přátelská atmosféra, může se to projevit i na zlepšení užitkovosti ovcí.
Ing. Radko Loučka, CSc.
Šlechtitelský chov plemene Texel
Chovatelské centrum Fitmin
Dibaq a.s.
Helvíkovice 90
564 01 Žamberk
tel.: +420 777 552 240
email: salomoun@dibaq.cz
www: www.texel.cz